مقالات

نحوه کشت خون و علائم رشد میکروب

نحوه کشت خون و علائم رشد میکروب

نحوه کشت خون و علائم رشد میکروب

ابتدا نیاز به یک محیط کشت تریپتیک سوی براث و یک بطری در پیچ دار ۵۰ سی سی داریم. محیط را مطابق با دستور درج شده بر روی قوطی آماده می کنیم و آن را داخل بطری میریزیم. سپس درب بطری را نیم دور میچرخانیم و روی درب را با کاغذ آلومنیومی می پوشانیم. این محیط باید به مدت بیست دقیقه داخل اتوکلاو در دمای 120 درجه سلسیوس قرار بگیرد.

بلافاصله بعد از اتوکلاو وقتی هنوز محیط داغ است درب آن را محکم می بندیم. دقت کنید قبل از تزریق حتما درپوش بطری رت ضدعفونی کنید. سپس بطری محیط کشت خون باید 48 ساعت در دمای 37 درجه قرار بگیرد و از نظر کدورت مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت مشاهده کدورت آن را دور بریزید. همچنین در صورت مشکوک بودن به وجود هوازی هایی مثل سودوموناس یا مخمرها هستید توسط سوزن های استریل به آن ها هوا دهید.

همچنین جهت جداکردن بروسلا از کشت خون از محیط دیفازنیک کاستادا کمک بگیرید. این محیط داری CO2 هم می باشد که برای رشد بیشتر سوشهای بروسلا آبورتوس ضروری است

نحوه کشت خون

محیط کشت خون باید حداقل دوبار در روز از نظر رشد میکروب مورد نظارت قرار بگیرد. کشت استریل معمولا به صورت لایه ای از گلوبولهای قرمز که بوسیله محیط کشت شفاف وشانده شده اند ، مشخص می گردد.

علائم رشد میکروب

 • رسوب فولیکولار در سطح گلبولهای قرمز
 • کدورت یکنواخت
 • همولیز
 • انعقاد محیط کشت
 • ایجاد پوسته نازک در سطح
 • تولید گاز
 • دانه های سفید در سطح یا عمق گلبولهای قرمز

نکات مهم

 1. هر گاه رشد باکتری در بطری را مشاهده کردید ، باید بوسیله سرنگ ، از بطری آسپیره شده و رنگ آمازی گرم و پاساژ بر روی محیط های مناسب انجام پذیرد.
 2. جهت باسیل های گرم منفی محیط مکانکی ، اندول ، اوره آز و سیارلا بکار می رود.
 3. برای استافیلوکک ها ، آگار خوندار و مانیتول سالت آگار به کار می رود.
 4. برای استرپتوکک ها ، آگار خوندار با اپتوشین و باسیتراسین ، محیط آگار با هون گوسفند جهت تست CAMP و محیط بایل اسکولین آگار به کار می رود.
 5. در موارد عادی محیط کشت خون را تا ۷ روز نگه دارید. ولی در موارد مشکوک به بروسلوز یا سایر میکروب های سخت رشد ، آندوکاردیت و یا مصرف آنتی بیوتیک محیط را باید بیشتر تا سه هفته نگهداری کرد.